0
 
روز شماره انقلاب اسلامی لارستان(شماره 2)
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1400 ساعت 08:11:53 | تعداد بازدید: 252
صمد (یعقوب) کامجو: برگ خاطره ای از دفتر بزرگ رویدادها، حادثه ها و روز شمار انقلاب اسلامی ایران در لارستان به خوانندگان تقدیم می شود. باشد که یاد شهدای انقلاب و بزرگان انقلابی لارستان پایدار بماند.
(شماره 2)
 
 
اولین سخنرانی حضرت آیت الله سید محمد حسین نسابه در لار/ اولین بار نام آیت الله خمینی بر فراز منبر بر زبان می آورد
آیت الله نسابه با همفکری و پیشنهاد حضرت آیت الله آیت اللهی(ره) و بقیه دوستان انقلابیش در سال 1342 تصمیم می گیرد که برای شناسایی انقلاب و امام خمینی(ره) وارد لار شود. در دوره انقلاب این روحانی مبارز در مسجد کوریچان بعد از نماز مغرب و عشا که امام جماعت این مسجد بود اولین سخنرانی خود بر علیه رژیم در تاریخ 29 دی ماه  1356 به مناسبت کشتار مردم قم شروع می کند. نام و عکس امام نیز در بین مردم پخش می شود. ساواک سعی می کند که اورا دستگیر کند؛ اما حضور مردم در صحنه مانع این امر می شود. در همین روزها نیروهای رژیم به سوی مردم تیر اندازی می کنند و تعدادی زخمی می شوند.
 
 اولین شعار روی دیوار شهر نوشته می شود
اولین شعاری که در لارستان روی دیوار نوشته شد «مرگ بر شاه» بود که با رنگ بر روی دیوار مسجد کوریچان، حسینیه اعظم و روی نرده های میدان بازار قیصریه لار. و در شهر جدید پشت دبیرستان ششم بهمن نوشته می شود.
 
شروع تظاهرات در کوچه ها
جوانان شهر لار به پشتیبانی روحانیت شهر به خصوص آقای نسابه تظاهرات خود را از داخل کوچه ها با تعدادی اندک شروع می کنند. هر روز تظاهرات دور محلات با شعار مرگ بر شاه و درود بر خمینی صورت می گرفت. برای مقابله با این جوانان که در کوچه ها تظاهرات می کردند یگان ویژه به لار اعزام می کنند. درگیری با نیروی نظامی در کوچه ها صورت می گیرد. مردم همکاری می کنند و در منازل بر روی جوانان باز می شود و باعث می گردد که جوانان انقلابی به دست یگان ویژه نیافتند.
 
نحوه رسیدن اعلامیه ها به لار
اعلامیه ها انقلابی از مرکز با جاسازی که درون کارتن های دارویی انجام داده بودند به لار منتقل می گردد و توسط داروخانه ها بین مردم پخش می شد.
 
انتقال جسد سرباز  جان باخته" سیدعلی علوی" از بندرعباس به لار
روز عید غدیر است مردم راهپیمایی می کنند و به جای شادمانی به نوحه خوانی می پردازند «ای جوان ناکام غرق در خون شدی بهر حفظ قران تیر باران شدی وای علی جان وای علی جان» خبر رسیده که امشب جوانی به نام سید علی علوی که سرباز بوده و توسط ساواک بندرعباس با شکنجه او را شهید کرده اند به لار آورده می شود.  شب هنگام او را شستشو می دهند آثار شکنجه در پشت کمر ایشان نمایان است. او را در کنار غسالخانه قبرستان مرکزی به خاک می سپارند.
 
تعطیلی بازار لار
نهم فروردین ماه 1357 به مناسبت چهلم شهدای تبریز بازار لار تعطیل می شود.
 
 

کد مطلب: 10131
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]