0
 
بهار باغ نشاط فرا می رسد
تاریخ انتشار : 25 آبان 1393 ساعت 13:25:19 | تعداد بازدید: 1363
شهر لار با قدمت طولانی در جنوبی‌ترین نقطه‌ی استان فارس و در منطقه‌ای با آب و هوای گرم و خشک و در میان کوهستان‌های زاگرس واقع شده است. در اثر زلزله ۱۳۳۹ ه-ش قسمتی از شهر ویران گشت و شهر جدید در جنوب شهر قدیم پایه ریزی شد. اما شهر قدیم که دارای بناهای با ارزش بود به همان پویایی و ظرافت خاص خودکماکان خواستگاه اصلی زندگی شهرنشینی وشهر تاریخی لارستان محسوب می‌شود.
 
 
عمارت تاریخی باغ نشاط متعلق به دوره‌ی افشاریه ۱۱۵۶ه- ق است این باغ درکنار رودخانه‌ی خشک و در مجاورت پل شاه‌عباسی(پل بروند خیابان آیت الله خامنه ای فعلی) قرار دارد. اتفاقات مهم تاریخی زیادی را تجربه کرده است. ساختمان دستخوش تحولات زیادی شده، بنا شامل سه طبقه است و گچ بری زیبا از ویژگی جالب بناست. طبقه‌ی دوم و بادگیر آن کاملاً تخریب شده است. طبقه زیرین روی هم رفته دارای چهار اتاق است. اتاق مرکزی، درست زیر سالن ایوان قرار دارد که ازبالا به کمک یک منفذ هشت گوش روشن می شود. زیر زمین این عمارت تبدیل به موزه مردم شناسی گردیده است.  دروسط اتاق حوضچه ای از مرمر و هشت گوش قرار دارد. عمارت با گچبری‌های زیبا، مقرنس و حوض‌ هشت گوش با فواره سنگی، با جدول طویلی که توسط رودخانه فصلی جباغ حوض وبرکه باغ نشاط که هم اکنون خارج از ساختمان می باشد آب آن تامین می شده است. در وسط جدول کلاه فرنگی قرار دارد. در محوطه بیرونی باغ نشاط،آثاری از قنات هایی نیز وجوددارد.
باغ نشاط دارای آثار باستانی وتاریخی وفرهنگی متعددی است. ضلع شمالی بنا عمارت زیبای «حمام» قرار دارد. عمارت«زاویه دراویش» اثری کم نظیری درکشور است که مربوط به قرن هفتم هجری می باشد  این اثر در وسط باغ نشاط در زیر زمین مدفون گردیده بود بعد از حفاری، ساختمان مربع شکلی که گنبد آن تخریب شده بود شناسایی وپیدا شده و هم اکنون با ایرانیت روی آن پوشیده شده است.!
بعد از حمام ساختمان بزرگ فرسوده ای در ضلع  شمال غربی بنا  قرار دارد که به خلوت خانه مشهور بوده است. کنار این خلوت خانه چاه آب همراه باحوض مربع شکلی به چشم می خورد. مقبره محمد تقی عرب نائب سرهنگ که در هنگام انجام وظیفه در سال ۱۳۰۹ ه- ش به قتل رسیده در ادامه بنا قرار دارد.
باغ نشاط مقرحکومتی لار پس از دوران صفویه بوده است. که بسیار سر سبز بوده است. درحال حاضر نه از باغ وسرسبزی قبلی خبری است ونه نشاط وشادابی درخوددارد.!
دوستداران میراث فرهنگی تشکل لارستان بیدار بعد از یک سال تلاش بی وقفه وتشکیل جلسات متعدد با مردم با فرهنگ ومیراث دوست شهر، شورا شهر اسلامی لار وشهرداری ، اداره میراث فرهنگی وگردشگری لارستان، اداره کل جهاد کشاورزی، انجمن دوستداران محیط زیست، در نظر دارند که باغ نشاط برای فرودین ماه سال جدید با برنامه های متنوع، شاداب تر وبا نشاط تر از قبل مهیا نمایند.
مدیریت این بخش از باغ نشاط طی توافقی که اداره میراث فرهنگی وگردشگری لارستان با تشکل لارستان بیدار منعقد نموده است به عهده اعضای تشکل لارستان بیدار می باشد. در همین راستا برنامه هایی از قبیل تشکیل موزه سنگ، تورگردشگری لارستان، نمایشگاه عکس، نمایش صنایع دستی لارستان، چای خانه سنتی، موزه مردم شناسی، شب شعر توسط شاعران بومی و… انجام می گیرد.
محوطه بیرونی باغ نشاط نیز با کمک ومساعدت وهمکاری شورا وشهرداری لار ودوستداران میراث فرهنگی تشکل لارستان بیدار با نقشه ی زیبایی که مربوط به قبل از سال ۱۳۳۹ می باشد از طرف مهندسین جوان شهرمان طراحی شده که مورد موافقت میراث لارستان واستان واقع گردیده است و با این عمل مقدمات سر سبزی وکاشتن درختان سنتی منطقه از جمله نخل و کنار، نارنج وانار و… فراهم آورده اند تا با کمک مسئولین ومردم میراث دوست لارستان بهاررا به باغ نشاط بازگردانیم.
صمد کامجو    
 

کد مطلب: 9834
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]