0
 
اژدهای پیر لارستان بیدار می شود؟!
تاریخ انتشار : 29 آبان 1393 ساعت 21:59:56 | تعداد بازدید: 1226
یکی ازویژگیهای منطقه لارستان برج و قلعه هایی ست که از نسل های دور برای ما به ارث رسیده است . لارستان نسبت به شهرستانهای همجوار بیشترین قلعه ها بر فراز خود دارد.از دلایل این ادعا تاجر وجنگجو بودن مردمان این منطقه وبافت فیزیکی این مناطق می باشد از قلاع سبعه تا قلعه کریشکی از طرف دیگر قلعه های بنارویه نظیر قلعه سمیران اسمالّه، دهنو، بختارو، حسن آباد تا قلعه کُهنه که کاملا از بین رفته است.
 
قلعه های کاریان همانند قلعه کارِن ، قلعه گلی ، قلعه دعوایی، قلعه سر در شهر اوز، قلعه پرویزی، قلعه کلاته یا گبری، واما شهر لار با توجه به مرکزیت وسابقه های طولانی تاریخی از نظر تعداد و تفاوت شکل قلعه ها به وضوح می توان مشاهده نمود. قلعه قدمگاه حضرت علی (ع) در خور قلعه آسال ودر بائن قلعه دیسه ودر مرکز لار قلعه ای شبیه به اژدها یی که در کنار خود برج یادبود مادر نادرشاه افشار  و دو دولو و… قرار دارد.
مردم و مسئولین درآن زمان با ساخت قلعه ها وبرج وباروهای مستحکم از مردم خویش دفاع کرد اند و امروز این بناها با بی زبانی داد می کشند که احتیاج به دفاع ونگهداری داریم. اگر به شناسنامه لار که همانا قلعه اژدها پیکر است بنگریم پی خواهیم برد که این شناسنامه قدیمی احتیاج به تعمیر ونگهداری دارد. اگر این آثار گرانبها که به طلسم کیانی معروف می باشد در شهر های نظیر اصفهان وکرمان ویزد و هر جای دیگر بود استفاده بهینه تجاری وتفریحی وگردشگری از آن به عمل می آوردند.
در شب میلاد هشتمین نور ولایت وامامت حضرت امام رضا (ع)از طرف شهرداری لار وهمیاری اعضای شورا ومدیریت شرکت برق این اژدهای پیر شهر نورباران و روشن گردید کاربعدی که قرار است بر روی این قلعه انجام گیرد تعمیر تاق ورودی این قلعه می باشد که در حال ریزش است واینکار با مساعدتی که شورا ی شهر وشهرداری به میراث فرهنگی داده اند به زودی صورت می پذیرد.
اما کار در این جا تمام نمی شود امیدواریم قلعه اژدها پیکر که به نوعی شناسنامه لار محسوب می شود همچنان همانندخورشیدی در بام لارستان نمایان شود و طرح هایی از طرف شهرداری وبخش خصوصی یا افراد خیر به اجرا در آید که مردم بتوانند حداقل  هشت ماه آار دوازده ماه که گرما لارستان را در بر می گیرد بتوانند به عنوان پارک کوهستان به همراه مجموعه های سنتی از آن استفاده نمایند.
«صمد کامجو»

کد مطلب: 9836
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]