0
 
آداب ورسوم ماه محرم الحرام در لارستان/۱
تاریخ انتشار : 7 آذر 1393 ساعت 22:18:28 | تعداد بازدید: 291
صمد(یعقوب) کامجو: محرم، ماه ایثار و از جان گذشتگی، ماه حماسه و شجاعت و جوانمردی و ماه ظلم ستیزی و مبارزه با ذلت است.محرم ماه شور و شعور وعشق و فریاد است.
بر پا نمودن عزاداری در بین شیعیان جهان برای امام حسین (ع) و دیگر ائمه معصومین، سالیانی دراز جزو فرهنگ جدا ناپذیر زندگی مردم گردیده است. نوع عزاداری در جای جای سرزمین شیعه نشین  متفاوت است.
 
محرم برای مردم لارستان همراه با آداب و رسوم خاص متناسب با فرهنگ این منطقه است به طوری که مردمان این دیار از دیرباز در دسته‌های عزاداری به هم می‌پیوندند و با‌شکوه‌ترین جلوه‌های عشق به سالار شهیدان را به نمایش می‌گذارند عزاداران حسینی در شهرستان لارستان با فرارسیدن ماه محرم  دوباره سکوت تاریخ را در هم می شکنند و بغض ناله ها را با برپایی مراسم عزاداریی، سینه زنی و زنجیر زنی از تنگنای حنجره ها آزاد می کنند .
قبل از فرا رسیدن محرم
ماه محرم ماه  عزای حسینی واقعا در ذهن و اندیشه و جسم و جان مردم منطقه ی لارستان عجین شده است. مردم قبل از فرا رسیدن محرم ، نهایت احترام و تکریم نسبت به این ماه را با شور و شعور حسینی ظاهر می سازند مثلا مراسم شادی مثل عروسی ، جشن های تولد ، خانه تکانی ، حتی دوخت و دوز  و غیره  را تا بیستم ذیحجه انجام می دهند .
در واقع ده روز مانده به ماه محرم به پاکیزگی حسینیه ها و تکایا می پردازند و مقدمات بر پایی عزاداری را مهیا می سازند. اگر کسی در این ماه خرج دهی ونذری داشته باشد ، وسایلی چون سوخت (هیمه) و برنج و بقیه ی مایحتاج مراسم را از قبل آماده می کند . وبقیه خیرین نیز با پول دادن مایحتاج مراسم را فراهم می آورند . زنان منطقه لارستان نیز در این موقعیت بیشتر به شست و شوی لوازم ( فرش، ظرف و ظروف و پرچم ها و لباس های علم و …. ) می پردازند و کارهای حسینه را با جدیت و رعایت طهارت و پاکیزگی انجام می دهند و به جرأت می توان ادعا نمود که مردم این منطقه در مدت ده روز مانده به محرم هیچ کاری را بر کارهای حسینه ترجیح نداده و با افتخار نسبت به تنظیم امور محرم تلاش و کوشش جدی به خرج می دهند.
جوانان و مردان قبل از فرا رسیدن اول محرم نسبت به تهیه لباس سیاه ، زنجیر ، وسایل صوتی و علم ها و…اقدام می نمایند. جوانانی که درخارج از منطقه به سرمی برند برنامه های کاری خود را به طور دقیق تنظیم نموده و آمادگی خود را از شرکت در هیئت عزاداری به سایر همولایتی ها اعلام می کنند . همچنین بسیاری مسایل  که مربوط به ماه محرم می باشد درهر محله ای طی چند جلسه مورد بررسی قرار می گیرد و در باره ی آن تصمیم گرفته می شود و تصمیمات آن به دقت عمل می شود تا هیچ گونه خللی در ایام عزاداری به وجود نیاید
در شب اول محرم با حمام رفتن وغسل کردن مستحبی ونیت برای عزاداری سیدالشهدا عملا آماده می شوند
مادران نیز کودکان خودرا به حمام می برند . لباس مشکی به تن بچه هایشان می کنند .واین دعا بر زبان داشتند که خدایا لباس مشکی وعزا فقط برای سالار شهیدان به تن کنند . پوشیدن این لباس به مدت ۲ ماه  ادامه دارد.
سیاه پوش کردن حسینیه ها ومساجد
یکی ازآداب و رسوم محرم در لارستان نظافت مساجد و حسینیه‌ها قبل از آغاز ماه محرم است که توسط اعضای هیئت‌های مذهبی (زن ومرد)انجام و پس از نظافت و گلاب‌پاشی، آنها را با بیرق‌های سیاه مزین می‌کنند.
روضه خوانی در مساجد، حسینیه ، خانه ها
مردم نَذر ( قصد ) می کردند که در این دوماه صدای روضه از خانه هایشان بلند شود به همین منظور در خانه وبعضا در حسینیه ها روضه خوانی صورت می دادند . در حسینیه آقا ( خانه آقای حضرت آیت الله العظمی سید علی اصغر موسوی(ره) وحضرت آیت الله العظمی  سید عبدالعلی  آیت اللهی(ره) در زمان های دور وهم اکنون در حسینیه اعظم کانون اینگونه مراسمات می باشد . هر محله یک حسینیه مخصوص به خود داشت که بعد از اتمام مراسم مردم به سینیه زنی سنتی می پرداختند .
آماده کردن مقدمات ووسایل سینه زنی سنتی
قبل از محرم تمام وسایل سینه زنی را از قبیل چراغ برق ( در گذشته چراغ پمپی (زنبوری)ومحل قرار گرفتن این چراغ ها که به صورت تخته ای بودآماده می کردند ، بلند گو ، عَلم وبیرق وکُتل آماده وتعمیر می کردند .در لارستان رسم بر این است که سینه زنی سنتی در شب انجام دهند .
سینه زنی سنتی لار
به علت کثرت دستجات سینه زنی وبه علت سهولت و زودتر به پایان رسیدن مراسم ، ۱۰ محله بزرگ در شهر قدیم لاردر قالب دودسته بزرگ حیدری ونعمتی در مسیر ها ومحل ختم مشخص به عزاداری می پردازند . در بعضی از شب ها به دعوت همدیگر به محلات متقابل رفته ودر آنجا ضمن پذیرایی، ختم نیزدر یکی از حسینیه ها انجام می دهند . البته در زمان های دور این دودسته به علت تعصبات کور وپوچ دست به عمل هایی می زدند که در شان ومنزله عزاداران امام حسین (ع) نبود که این فرهنگ غلط به مرور زمان به خصوص بعد از انقلاب اسلامی کاملا از بین رفت . سالیان دراز است که این عمل تا  نصف شب (تا ساعت ۲ ویا ۳ نیمه شب) صورت می گیرد که این عمل جای تامل دارد.سینه زنی سنتی لار از حسینیه  محل خودشروع می شود ودر مسیر کوچه وخیابان برنامه ریزی شده ادامه پیدا میکند ودر حسینیه یکی از محلات که  از قبل برنامه ریز ی شده است ختم وبه پایان می رسد .
دستجات  حیدری ونعمتی
محلاتی که متعلق به حیدری می باشد .به ترتیب سینه زنی که حرکت می کنند عبارتند از ۱- کوی گاله (دُمِ گاله)۲- محله سُزَ کوه ( محله سبز کوه ، آقا ، تنگسیر ، کُرُش ، سابات حاج خواجه فضل الله )۳- پیرغیب ۴-کورُچُو(کوریچان) ۵- قنبربیگی
محلاتی که متعلق به نعمتی می باشد به ترتیب سینه زنی که حرکت می کنند عبارتند از ۱- آرد فروشان ( آُو فُروشُو) ۲- نو۳-درویشان(تُمب شیرَی) ۴- کهویه (کُوو) ۵- پا قلعه (گنبذ سبز)
مکان شروع سینه زنی سنتی لار در قدیم
کوی گاله: از زیر کُنار مسجد علی- سبز کوه: ازحسینیه حاج علی وکیل کِنار برکه سبز کوه – پیرغیب :ازمسجد وتکیه وزادپیرغیب درکنار برکه پیرغیب- کوریچان : از مسجد وحسینیه کوریچان – قنبربیگی : از مسجد میر عبدالعظیم ودَنشیر وبرکه قنبر بیگی- آرد فروشان : از کِنار برکه نزدیک قیصریه – نو : از مسجد شاه زاده – محله درویشان (گردان)  از کنار حسینیه ابوالفضل دست می گرفتند . محلات کهویه از برکه آرد فروشان وپا قلعه از امامزاده  شروع می کردند.
ادامه دارد …  

کد مطلب: 9872
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]