0
 
خروس لاری + تصاویر زیبا
تاریخ انتشار : 19 آذر 1393 ساعت 21:22:28 | تعداد بازدید: 2515
صمد(یعقوب) کامجو: خروس لاری به خروسی گفته می‌شود که بارزترین صفت آن جنگندگی واستقامت بالای آن در مبارزه و عدم تسلیم آن می‌باشد
به طور کلی خروس لاری  در نواحی
مختلف ایران به خصوص درلارستان  تهران، خراسان و اردبیل یافت. تعداد ی از این نژاد نیز در ناحیه ، چابهار و کنارک وجود
دارد.
 
انواع نژاد  خروس لاری:
به طور کلی از نظر رنگ پر و بال  به شرح زیر می‌باشد:
لاری قرمز
مهمترین و اصیل ترین  این نژاد را تشکیل می‌دهد.
لاری قهوه ای.
لاری سفید و گل باقلایی
رنگ پرو بال در بعضی از انواع خروس  لاری‌ها سفید است. رنگ سفید به ندرت دیده می‌شود.
  انسان از هشت هزار سال پیش  که توانست مرغ وخروس را اهلی نمایدنه تنها به خاطراستفاده از گوشت لذیذ و تخم مرغ بود بلکه به دلیل اینکه از جنگ خروس ها لذت می بردند  در روستاها و محلات شهر قدیم در هر خانه ای که نگاه میکردی در آن مرغ وخروس بود خروس ساعت اذان گوی خانه ها ومحلات به حساب می آمد . خروس  سر ساعت وبا نظم  اذان می گوید در گذشته مردم اذان خروس   از شب تا صبح چندین مرحله با اسامی متفاوت نام گذاری می کردند . از خروس در گذشته به عنوان با زی نیز استفاده می شد در این میان شرط بندی نیز صورت می گرفت  این بازی  به جنگ خروس معروف بود . جنگ خروس واقعا دیدنی و عجیب و وحشتناک  است طوری که همانند جنگ دو شیر پرهای آن همانند یال باز می کنند و تا سرحد مرگ باهمدیگر گلاویز می شوند.  جنگ خروس ها علاوه بر اینکه با منقار است با پاهای خود نیز انجام می دهند.برای مشخص شدن برنده خروس به این صورت عمل می کنند که یا خروس بازنده فرار می کند وبه گوشه ای می رود به این معنی  که از ادامه مبارزه منصرف شده است . خروسی که شکست خورده است به علت اینکه  توان مبارزه ندارد دیگر از پا می افتد یا کور می شود .با این حال   اگر یک نفر از خروس داران کوتاه نیایدواعلام باخت نکند یک یا هردو خروس احتمال دارد  از بین  می روند. خروس بازان برای اینکه یک خروس را برای مبارزه آماده کنند روش های مخصوصی دارند یکی از این راه ها این است که خروس را از مرغ ها جدا کرده وخروس باید به تنهایی به حیات خود ادامه دهد به قول معروف خروس را عقده ای می کنند . مواد غذایی خروس هایی که اهل مبارزه هستند.معمولا استخوان کوبیده شده با تخم مرغ قاطی می کنند . جگر ، پُپ ، گندم با شیر ، وهمچنین نان خشک با شیر به او می دهند .
خروس لاری مشخصات ظاهری آن با تمام نژادهای دیگر متفاوت است و به طور کلی بدن بلند و کشیده، سینه پهن وعمیق و پرگوشت، گوشت سینه سفت و پر، پهن و دارای شیب از جلو به عقب می‌باشد. بالها محکم و به بدن چسبیده و پرهای دم با زاویه ۴۵درجه بالاتر از امتداد پشت قرار گرفته‌است. ساق پابا زاویه ملایمی به ران متصل شده‌است  از این رو به طور کلی شکل  خروس خانگی  که درخانه ها معمولا بزرگ شده است پا های تیره تری از بقیه خروس ها دارد .رشد سر نسبت به بدن کوچک به نظر می‌رسد و فرم سر به اصطلاح ماری شکل می‌باشد.. چشم‌ها درخشان، عقابی و نارنجی رنگ بوده و رشد بُرجک ( تاج ) و ریش اغلب کم است. تاج در خروس‌ها، قرمز تیره   لاله گوش در تمام انواع این نژاد قرمز رنگ است.منقار کوتاه، بسیار محکم و زرد رنگ است و در بعضی انواع، لکه‌های قهوه‌ایرنگ در منقار بالایی وجود دارد. گردن نسبتاً بلند و استوانه‌ای و انتهای آن تقریباً در بدن فرو رفته‌است. قلم پا کلفت و بلند بوده و رنگ آن اغلب در واریته‌های اصیل زرد مایل به قهوه‌ای و در برخی انواع قهوه‌ای پررنگ وحتی تیره می‌باشد. پنجه‌ها پهن و دارای چهار انگشت است .یکی از این انگشت ها که در پشت قرار دارد لاری ها به آن پَک می گویند که برای مشخص شدن سن خروس نیزاستفاده می کردند .
 

کد مطلب: 9942
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]