1
 
محلات قدیم لار / نام ها ونشانه ها
تاریخ انتشار : 20 آذر 1393 ساعت 19:39:11 | تعداد بازدید: 4173
آثار و شواهد  به جامانده از سه قسمت بیرونی شهر ، صحرای پَد س در قسمت جنوب شرقی لار وخور  ، صحرای کَنرو در قسمت شرق لارستان انتهای فرودگاه وبراک  وصحرای دیسَه بائن  قسمت غرب لار وبائن گویای این می باشد که انسانهای گبر نشین که  دارای آیین زرتشت بوده اند  در آنجا سکنی داشته اند .
 
محلات قدیم لار ازچند نشانه ی مشترک  برخوردار بوده اند   الف :برکه ای  که معروف وبه نام همان محله بود است  .ب :  حمام عمومی نیز در هر محله ای  بود که اکثریت آنها  خراب یا تبدیل به ویرانه شده است .  ج : مسحد و یا حسینیه نیز یکی دیگر از شاخصه های محلات قدیم لار است .د: قبرستان که متوفیان هر محله در همان جا به خاک می سپردند

واما محله های قدیم لار :
۱-  محلهء جاشهر : (که در اثر زلزله خراب شده است)
۲-  محلهء سادات: در نزدیکی مسجد جامعه و پشت آب‌انبار محدعلی بیگ می‌باشد هم اکنون به محله آرد فروشان معروف است  ومسجد جمعه  ( جامع ) وقیصریه  نیز در این کوی قرار دارند .
۳-  محلهء گُودو:  در اثر زلزله خراب شده است پشت بازار ماهی فروش فعلی   حمامی  نیز با همان نام  وجود داشت که خراب کردند . گود گنه نیز در کنار این حمام قرار دارد .که هم اکنون جز محله قنبربیگی به حساب می آید .
۴- -محله پا قلعه : در دامنهء قلعه اژدها پیکر واقع است و مرقد مطهر امام زاده میر علی ابن الحسین  معروف به گنبذ سبز در این کوی واقع شده است . برکه ودهنشیر ی نیز در کنار این امام زاده بود که تخریب کردند . سابات های زیادی نیز در این محله وجود داشت که بعضا تخریب و  در حال خراب شدن هستند .
۵-  محله خواجه فضل‌الله : ساباتی به همین نام وجود داشت که تخریب شد   . هم اکنون به محله سبز کوه یا محله آقا یا کرش یا تنگسیر نیز معروف  می باشد . سابات حاج علی وکیل مسجد آقا وخانه آیت الله العظمی آیت الهی نیز در این محله قرار دارد .
۶-  محلهء پیر غیب : از حسینیه بنی زمان شروع و به طرف برکهء مشهور به برکه »آقا« و برکه پیرغیب و تا انتهای قطعه شهدا ادامه پیدا می کرد .  مرقد میر حمزه وزاد پیرغیب  همراه با  تنها تکیه که در لار وجود دارد  در این محله قرار دارد . حمام پیرغیب که یکی از حمامهای قدیمی لار محسوب می شده است ( زور خانه آیت الله آیت اللهی فعلی )  در همین محله واقع است .
۷-  محلهء دُمِ‌گاله : از زینبیه کنونی تا پشت قلعه امتداد دارد سابات و کاروانسرای وحسینیه حاج غلام رضا  معتمد گویای این است که محل عبور ومرور کاروانیان بوده است  وملا نامی یکی از بزرگان و ادیبان  لاری بوده  که هم اکنون قبرستانی در این محله  به این نام معروف است .  اکثریت اهالی دم گاله به دگل ها  معروف هستند .
۸-  محلهء آقا شمسایی
۹-  محلهء نو: احتمالاً پس از زلزله عصر صفوی که بافت شهری دگرگون شده ساخته‌اند مسجد شاهزاده با برکه معروف به همین نام که دَ نشیر بزرگی  که تخریب شده است  از نشانه بارز این محله به حساب می آید
۱۰- محلهء قنبرعلی بیگ ( قنبربیگی ) : از فلکه مدرس شروع تا برکه قصاب و برکه قدیمی قنبربیگی ادامه پیدا می کند . باغ دکتر حبیب و تا انتهای باغ ملی جز این محله است .  کاروانسراهای گلشن ونو وبازرگان ومرقد  میرعبدالعزیز یکی از بزرگان ومتدینان لارستان در مسجد قنبربیگی که دارای  بقعه می باشد  نیز در همین محله واقع شده اند  . حمام میر یکی از حمام های قدیم لار محسوب می شود . این محله جز میراث فرهنگی شناخته شده است  . بازار کُهنه که بنا به قولی از قیصریه قدمت بیشتری داشته است  در پشت برکه مدرس ( پاساژ اعظم  فعلی )  واقع بوده است .
۱۱-   محلهء کوریچان : در اطراف گورستان کنونی لار واقع است یکی از شاهکارهای معماری گنبدی شکل در جهان همانا برکه ی سید جعفری است  که بزرگترین برکه سقف دار در ایران می باشد همچنین پیر سرخ که جز میراث فرهنگی به حساب آمده است در این محله قرار دارد .
۱۲ -  محلهء کهویه (کُوو)  : که هم اکنون به دو محله زیر وبالا تقسیم شده است  گال چُدو همراه با  پیر شاه غیب و کفه ( زمین فوتبال ) که با همین نام معروف بود در این محله واقع شده است
۱۳- محله درویشان یا محله گُردان  ( تُمبِ شیره  ) : از  خیابان هنگ یا  ( گردان ) قدیم  شروع  وتا   ورزشگاه تختی فعلی ادامه  و در انتهای آن ژاندارمری قرار دارد .  قبرستانی نیز در همین حوالی بوده است . نظر گاه وحمامی با همین نام که هم اکنون زورخانه پوریای ولی نام دارد در یکی از کوچه های این محله قرار دارد .
۱۴- محله خرمنزار : در ضلع جنوبی محله نو ودر کنار خیابان پرواز منتهی به فرودگاه واقع  می باشد
۱۵-  لَرد مصلّی :   پشت  باغ ملی  به طرف محله پیر غیب وقنبربیگی و پشت باسکول  گفته می شده است
۱۶- محله قبله دعا : روبروی باغ ملی شهرقدیم مکانی قرار داشت که مردم برای دعا کردن به آنجا می رفتند .
۱۷- محله پُشتو : در محله پاقلعه قسمت کوهپایه ای که مشرف بر رودخانه بروند است .
۱۸- محله چهل فوواره : در واقع بین محله پیرغیب وقنبربیگی جنب باغ دکتر حبیب  فعلی قرار داشته است . علت نامگذاری این محله  حوض بزرگی در وسط این محله قرار داشته است که دارای فواره های متعدد بوده است .
۱۹- محله پل چُلُو ( چلدان ):  امتداد محله دوریشان به طرف محله کهویه می باشد .
۲۰- محله ترک ها : اکثریت ترکها درآن طرف خیابان ساحلی و پل چلدان سکنی دارند .

کد مطلب: 9955
 
کد امنیتی:   
 [1 نظر]

محمد رضا فرهمندی
Iran, Islamic Republic of
6 ارديبهشت 1400   ساعت: 22:32:49
آرد