0
 
گراش / آثار باستانی
تاریخ انتشار : 20 آذر 1393 ساعت 21:55:03 | تعداد بازدید: 2274
گراش یکی از بخشهای شهرستان لارستان تا بهمن ماه سال ۱۳۸۸ واقع بود . شهرستان  گراش در قسمت جنوب غربی لار  و با فاصله ۳۶۰ کیلومتری از شیراز و با فاصله ۵کیلومتری  بعد از پلیس راه  لار واقع شده است.
 
آب انبارکل
این برکه با شکوه ترین و بزرگترین آب انباربدون سقف درایران است و در محله مصلا واقع شده است و در سال ۱۲۹۰ به همت حاج اسدا… دهباشی و به معماری حسن شیرازی ساخته شده است.

قلعه همایون دژ
این قلعه نظامی متعلق به دوره اسلامی است. بر روی تل کلات قرار دارد که شهر گرداگرد آن توسعه یافته است و شامل چند باب خانه ، مسجد، حمام و آب انبارهای ساروجی است.

سد تنگاب(تک آو)
این اثر در ۲۱ کیلومتری جنوب گراش واقع شده است و متعلق به دوره ساسانی است. که در زمان صفویه مرمت شده است.

مسجد آخوند
این اثر در محله ناساک گراش است که در سال ۱۰۴۵ ه ق ساخته شده است. این بنا شامل: سالن اصلی، حیاط و شبستان است.

حسینیه اعظم
این اثر در خیابان اصلی گراش در سالهای اخیر ساخته شده است. وسعت و بدون ستون بودن سالن ها، کاشیکاری نمای بیرونی، مناره ها و همچنین درهای معرق کاری شده این حسینیه از مشخصات بارز بناست.

خانه شکوه زاده
این خانه در محله بازار گراش قرار دارد و سبک معماری قاجاری است. وجود یک ارسی آینه کاری شده، در ضلع جنوبی آن قرار دارد. این ارسی دارای هشت در چوبی معرق کاری شده با چوب، فلز و صدف است به شکل گل وبوته.

حسینیه سنگ آوی
این اثر در محله ناساک گراش واقع شده است بنا متعلق به دوره قاجاریه است. دارای یک سالن روضه خوانی، ایوان بزرگ، بادگیر، آشپز خانه ، انباری و ظرف سنگی بزرگ u شکل در زیر طاق مقرنس کاری است

کد مطلب: 9973
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]