0
 
آووه بای چَهُو لارستان
تاریخ انتشار : 23 آذر 1393 ساعت 19:21:26 | تعداد بازدید: 1891
صمد(یعقوب) کامجو: یک روز تعطیلی برای تفریح ودیدن وتحقیق به طرف اَووه بای چَهورفتیم .مسافت از مرکز شهرستان ۳۵ کیلومتر بیشتر نبود .از سمت جاده لار بندرعباس حرکت کردیم  به پاسگاه چهاربرکه رسیدیم تغییر مسیر دادیم وبه سمت چپ رفتیم . تابلویی که مشخص کننده مقصد بود ندیدیم .
 
چند کیلومتری که به راهمان ادامه دادیم به دوراهی رسیدیم تابلویی با فلش نشان از روستای علی آباد می داد ولی ما همچنان مسیر مستقیم خود دنبال کردیم . زمین های سفید رنگی که نشانه ی نمکی بودن بود پشت سر گذاشتیم . کوه های بلند همراه با بوی گوگرد نشانه ی این بود که به آب باد نزدیک شده ایم .
در بالای کوه آرامگاه کوچکی به نام پیر مراد قرار داشت . پایین کوه دو کُل(حوض)  مجزا زن ومرد برای آب تنی وفضایی برای رختکن با دیواری  پوشیده شده بود .  چند اتاق کاه گلی قدیمی  برای مسافران  نیز مهیا کرده بودند . از چند پیرمرد که از اهالی روستای علی آباد وکَهنه بودند اطلاعاتی کسب کردیم . می گفتند به این علت که  که اطراف ونزدیکی آن چاه هایی بوده است آب باد چَهو نامگذاری شده است.این آب بادبهتر از آب باد انوه (از توابع بستک) می باشد اگر به آن رسیدگی شود با این تفاوت که مقدار آب آن کمتر می باشد ولی از نظر گوگردی وبوی آن بیشتر وتندتراست . خاصیت درمانی  بیشتر از آب  باد انوه دارد . از نظر مسافت هم نصف آن می باشد .مدتی قبل کمی کُل( حوض )آن بزرگتر کرده اند ولی خبری از برق وآب آشامیدنی و سرویس های بهداشتی وجای مناسب برای استراحت مردم نیست . با توجه به اینکه جاده لار ،بندر در کنار خود دارد  برای مهمانان مکانی مناسب  گردشگری است واز همه مهمتر برای افرادی  که از درد مفاصل رنج می برند بهترین روشی می باشد  که از طریق آب درمانی به علاج خود بپردازند .اهالی  لارستان  امید دارند با همت مسئولین وهمکاری مردم بتوانند این مکان را بازسازی نمایند  تا  جایگاه مناسبی برای گردشگری وآب درمانی فراهم بیاورند و از این نعمت خدادا ی  بهره کافی  ببرند.

کد مطلب: 9983
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]