0
 
بیمارستان امام سجاد(ع)
تاریخ انتشار : 23 آذر 1393 ساعت 19:41:52 | تعداد بازدید: 2103
صمد(یعقوب) کامجو: پس از وقوع زلزله سال ۱۳۳۹ ه- ش در شهر لار  شهری در ۴ کیلومتری لار به نام شهر جدید با طرح ونقشه ای خاص احداث گردید. سازمان شیرو خورشید آن زمان( هلال احمر فعلی) علاوه بر ساختن خانه های ضد زلزله برای زلزله زدگان اماکن عمومی از قبیل مدرسه، مسجد، مغازه، درمانگاه ، بانک و… نیزمی سازد.
 
جمعیت شیرو خورشید لارستان (هلال احمر) با کمک های مردمی و بودجه دولتی پروژه بزرگ خود را در ساخت بناها و زیر ساخت های اولیه یک شهر مدرن- در مقیاس های آن دوران- عملی نمود و اولین بیمارستان در منطقه لارستان در اواخر دهه ۱۳۴۰ با معماری زیبا با نام کوروش( امام سجادع) در جنوبی ترین نقطه شهر جدید احداث کرد.
این بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با نوع فعالیت های آموزشی و درمانی و در رشته های مختلف فعالیت  خود را آغاز نمود و توانست از از نظر بهداشتی و درمانی نقش مهمی در زندگی مردم لارستان داشته باشد. علاوه بر ان از نظر روانی نیز این بیمارستان و خدماتش برای مدت مدیدی آرامش بخش مردم بوده است.
بیمارستان امام سجاد(ع) پس از گذشت چندین دهه  و تاسیس بیمارستان ها و مراکز درمانی جدید در منطقه هنوز هم در ذهن مردم  لارستان خاطرات تلخ وشیرین و مرگ وزندگی اجتماعی را تداعی می کند.
این بیمارستان علاوه برجنبه مثبت معنوی واجتماعی که برای مردم لارستان بزرگ داشته است با توجه به دارا بودن اثرهای واجد ارزشی معماری، از بنا های کم نظیر در حوزه حیات اجتماعی کشور می باشد.
پیشنهاد می شود برای جلوگیری از تغییر کاربری و تخریب -همانند پانسیون بیمارستان( خانه پزشکان) – همانند دانشکده های دانشگاه تهران اینگونه اثرها به ثبت میراث فرهنگی کشور برسد و در صورتی که این امر امکان پذیر نباشد تمهیداتی فراهم آید که قسمتی از آن به موزه منطقه لارستان بزرگ تبدیل شود.

کد مطلب: 9987
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]