0
 
حمام حاج غلامرضا معتمد در لار
تاریخ انتشار : 23 آذر 1393 ساعت 19:45:06 | تعداد بازدید: 1434
صمد(یعقوب) کامجو: یکی از شاخص های رشد و بالندگی مدنیت، داشتن محیط و جامعه ای تمیز و بهداشتی و عاری از آلودگی و کثافات است. مزید بر آن رعایت نظافت و بهداشت فردی و شخصی نشانه ی اعتلای فرهنگی است. در آموزه های اسلامی و قرآنی نیز رعایت نظافت و به کار بردن عملی قوانین طهارت و نجاست در زندگی و در اعمال عبادی، نشانه ای بارز از تدین افراد جامعه است.
 
سخن معروف پیامبر خاتم و رحمت، حضرت محمد بن عبدا… (ص): «النِظافه مِنَ الایمان» گویای باور فوق می باشد. البته مصادیق و میزان ابزارهای بهداشتی در هر مقطع تاریخی متناسب با امکانات علمی و فن آوری آن زمان باید مورد ارزیابی قرار گیرد. لذا در گذشته که از امکانات لوله کشی و فن ساختمان سازی امروزی خبری نبود و مردم نمی توانستند در محدوده ی مسکونی خانوادگی، لوازم استحمام فراهم کنند، در سطح شهر و روستا اقدام به تأسیس حمام های عمومی می کردند
لارستان ما در گذشته همان گونه که در اکثر شاخص های تمدنی همچون صنایع و اقتصاد، تجارت و کشاورزی و فرهنگ سرآمد بوده است، در زمینه ی شاخص بهداشتی و رعایت دستورات شرعی درخصوص طهارت کم نظیر بوده است. در هر محله ی قدیم لارستان گرمابه ای وجود داشت.
در لارستان  به خصوص در شهر قدیم لار که به نوعی مرکز تاریخی لارستان محسوب می شود در هر کوی وبرزنی معمولا ۲ حمام عمومی مردانه وزنانه کنار هم  وجود داشته است. بنای اکثر گرمابه های لارستان به گونه ای ساخته شده بود که کف آن پائین تر از سطح زمین بود؛ به طوری که بعضا سطح بام حمام ها هم سطح زمین های اطراف و یا کمی بالاتر بود. به همین جهت بام برخی گرمابه ها به محلی برای بازی کودکان تبدیل می شد!
حمام هایی عمومی زیادی به نام های حمام میر، حمام گودو، حمام پیرغیب، حمام باغ نشاط، حمام حضرت عباس، حمام شهرداری، حمام انصاری، حمام حاجی، حمام مسجد جمعه، حمام صاحب الزمان، حمام کوریچان، ویک حمام در شهر جدید به نام حمام شیروخورشید در لار وجوداشت به جز ۲ حمام حاج رضا و حمام آقا بقیه حمام ها که مورد استفاده عموم قرار می گیردبقیه حمام ها یا بدون استفاده ودرحال تخریب هستند یا توسط شهرداران  وقت  بدون هیچگونه دلیل منطقی وبهداشتی تخریب کردند.
حمام حاج غلامرضا معتمد واقع در شهر قدیم لار خیابان مدرس جنوبی روبروی پل زینبیه  کوی گاله یکی ازحمام های که نه درمسیر خیابان بود ونه فرسوده و نه غیر بهداشتی بودولی در زیر تیغ لودرشهرداری وقت قرار گرفت. با توجه به اینکه حمام  همانطور که اشاره شد بنای گرمابه پایین تر از کف زمین قرار داشت به همین منظور فقط سقف گنبدی شکل آن تخریب شده است وتمامی ساختمان از قبیل بئنه(رختکن).خزونه(حوض سرو گرم)  وخود محیط حمام در زیر زمین وزیر خاک ها پنهان ومحفوظ مانده است.
این حمام بزرگ وزیبا که توسط خیر بزرگ لارستان حاج غلامرضا معتمد ساخته شده بود تا زمانی که تخریب شد مورداستفاده ی مردم واهالی ورونق داشت چرا تخریب کردند؟ جای سوال باقی است!

اداره اوقاف لارستان طی درخواستی که از شورای شهرلار داشتند اعلام نمودند که در محیط حمام در نظر دارند واحد چند طبقه مسکونی وتجاری احداث نمایند که این طرح موردمخافت شورای شهر لار قرار گرفت.  ولی پیشنهاد داده شد: که ابتدا حمام که زیر خاک پنهان است خاکبرداری وترمیم ومرمت نمایید همانند حمام کرمان سوله ای روی آن نصب کنید سپس روی این بنا طبقات مسکونی وتجاری احداث نمایید. با اینکار این اثر زیبا احیا شده،  وهم از در آمد ساخت وساز بنا به وصیت خیر با نرخ معلوم برای تعمیر بناهای دیگر همانند سابات، پل، برکه، حسینیه که توسط این خیر بزرگ احداث شده است مورد استفاده قرارگیرد.

کد مطلب: 9988
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]