آثار تاریخی- فرهنگی- مذهبی- طبیعی

منزل تاریخی محمودی

منزل تاریخی محمودی

صمد( یعقوب) کامجو: منزل تاریخی محمودی در شهر قدیم لار محله قنبربیگی در خیابان میر عبدالعظیم روبروی برکه ودهنشیر قنبربیگی واقع شده است.

8 ساعت 20:56:01
 

قصر لارستان- منزل تاریخی توکلی- مدرسه زیر بانک

قصر لارستان- منزل تاریخی توکلی- مدرسه زیر بانک

 صمد( یعقوب) کامجو: منزل تاریخی لارستان که بصورت چهار فصل می باشد در واقع یکی از قصرهای زیبای حکمرانان لارستان بوده است. این مکان زیبا وبزرگ در شهر قدیم لار محله آب فروشان در ضلع شمالی قیصریه لار روبروی برکه بزرگ محله آب فروشان واقع شده است.

8 ساعت 20:40:13
 

سابات ضاربی( آقا حسن)

سابات ضاربی( آقا حسن)

یعقوب(صمد) کامجو: سابات یک سازه کرمسیری می باشد. در گذشته در شهر قدیم لار در هرمحله سابات های زیادی بوده است.که اکثریت آن تخریب شده است.

9 1 ساعت 23:41:34
 

نواردو

نواردو

سازه ی قدیمی وجالب که درخانه های دوخن (دوطبقه) لارستان از آن استفاده می شد. نواردو یا همان پله که از حیاط برای رفتن به طبقه دوم خانه و یا اتاق طبقه دوم استفاده می کردند. زیر نواردو خالی بود و از آن برای گذاشتن وسایل استفاده می شد. فرق نواردو با پله این بود که پله برای رفتن به پشت بام بود واز ر

1 ساعت 21:39:39
 

برکه حاج غلامرضا معتمد

برکه حاج غلامرضا معتمد

*برکه حاج غلامرضا معتمد* این خیر بزرگ بیش از ۱۰‌برکه در لارستان وهرمزگان احداث کرده است. بجز اثرهای عام المنفعه دیگر ازقبیل کاروانسرا.حسینیه.پل. سابات و... برکه در شهر قدیم لار محله پیرغیب حد فاصل چهار راه باقرپوریان و میدان سید لاری واقع شده است. یکی از زیباترین برکه های منطقه دارای چهار تیتخ و چهار بادگیر است. این برکه دارای دهنشیر نیز می باشد. قطر داخلی این برکه حدود ۲۰متر می باشد و به عمق بین ۱۵ تا ۲۰قد است. معمار این برکه بزرگ مرحوم استاد مهدی مهندس می باشد. این برکه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. دانش نامه آثار تاریخی لارستان کهن صمد کامجو

0 2 ساعت 20:37:17
 

دوبرکه سید جعفر...لار

دوبرکه سید جعفر...لار

*دو برکه بزرگ سید جعفر* دوبرکه بزرگ در شهرقدیم حد فاصل محله کوریچان وکوی گاله قرار دارد. این مرد خیر که بزرگ محل بوده است. دوبرکه بزرگ در کنار رودخانه کلندرو مابین محله کوریچان و کوی گاله احداث می کند. این برکه که بنه برکه (یا پوشش) تخریب شده دوبار ریزش کرده است که آخرین بار در سال ۱۳۷۶ش به همت مرحوم حاج زینل راستی مرمت وبازسازی گردید. استاد آن از جناح (جنح)بود که گویا سال قبل در شهر خور براثر تصادف به رحمت خدا رفته است. خدایش بیامرزد . قطر داخلی این برکه ۱۹متر وقطر خارجی آن ۲۰ متر واندی سانتیمتر می باشد معمار و استاد اول این برکه، مخزن(آو گیر)آن کار استاد عزیز استاد ابول بوده و پوشش یا بنه برکه اش کار استاد حسین اصغر (برادر بزرگتر استاد مهدی مهندس) بوده است. مخزن این برکه استوانه ای وپوشش آن مخروطی می باشد. واما برکه سید جعفر (۱) بزرگترین برکه سقف دار منطقه همانا برکه سید جعفر (شماره یک)که پوشش آن گنبدی و از نظر هنرمندی پوشش آن کم نظیر می باشد. قطر آن به ۲۲‌ متر و عمق آن به ۲۰متر می رسد معمار این برکه استاد رضا پدر مش کریم(کامجو) و مشت اسد(لطفی) بوده است. سید جعفر بعد از کشته شدن به شهیدیان ملقب می گردد. هردو برکه درفهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. صمد کامجو ....دانش نامه آثار تاریخی لارستان کهن (امیدواریم باهمت مسئولین واداره میراث فرهنگی واوقاف وانجمن برکه ها و مردم نیک اندیش منطقه هر چه سریعتر این سازه تاریخی وعام المنفعه که آب شرب اهالی را تامین می کند بازسازی ومرمت گردد.)

9 1 ساعت 21:11:25