0
 
خروس لاری
تاریخ انتشار : 24 فروردين 1396 ساعت 02:11:22 | تعداد بازدید: 3444
صمد(یعقوب) کامجو: خروس لاری به خروسی گفته می‌شود که بارزترین صفت آن جنگندگی واستقامت بالای آن در مبارزه و عدم تسلیم آن می‌باشد. به طور کلی خروس لاری  در نواحی مختلف ایران به خصوص درمنطقه لارستان، خراسان، تهران و اردبیل یافت می شود. تعداد ی از این نژاد نیز در ناحیه ، چابهار و کنارک وجود دارد.
 

انسان از هشت هزار سال پیش  که توانست مرغ وخروس را اهلی نمایدنه تنها به خاطراستفاده از گوشت لذیذ و تخم مرغ بود بلکه به دلیل اینکه از جنگ خروس ها لذت می بردند به نظر می آید اولین بار در فرانسه خروس را اهلی کرده اند. وازآنجایی ایالت لارستان در قدیم به دریا وخلیج فارس ارتباط داشته است از طریق دریانوردان، تجار وتاجرهای لاری این پرنده وارد لار شده است. 

در زمان های نه چندان دور در روستاها و محلات شهر قدیم لار در هر خانه ای که نگاه میکردی در آن مرغ وخروس بود خروس ساعت اذان گوی خانه ها ومحلات به حساب می آمد  خروس  سر ساعت وبا نظم  اذان می گوید در گذشته مردم اذان خروس  از شب تا صبح چندین مرحله با اسامی متفاوت نام گذاری می کردند.
از خروس در گذشته به عنوان با زی وسرگرمی  نیز استفاده می شد(هم اکنون این بازی کمرنگ شده) در این میان شرط بندی نیز صورت می گرفت  این بازی  به جنگ خروس معروف بود.

جنگ خروس واقعا دیدنی و عجیب و وحشتناک  است طوری که همانند جنگ دو شیر پرهای آن همانند یال باز می کنند و تا سرحد مرگ باهمدیگر گلاویز می شوند. جنگ خروس ها علاوه بر اینکه با منقار است با پاهای خود نیز انجام می دهند .برای مشخص شدن برنده خروس به این صورت عمل می کردند یا خروس بازنده فرار می کرد وبه گوشه ای می رفت به این معنی  که از ادامه مبارزه منصرف شده است؛ ویاخروسی که شکست خورده، به علت اینکه  توان مبارزه ندارد دیگر از پا می افتد یا کور می شد. با این حال  اگر یک نفر از خروس داران کوتاه نیایدواعلام باخت نمی کرد یک یا هردو خروس احتمال داشت  از بین  بروند.

خروس بازان برای اینکه یک خروس را برای مبارزه آماده کنند از روش های مخصوص استفاده می کنند؛ یکی از این راه ها این است که خروس را از مرغ ها جدا کرده و  به تنهایی به حیات خود ادامه دهد به قول معروف خروس را عقده ای می کنند. مواد غذایی خروس هایی که اهل مبارزه هستندمعمولا استخوان کوبیده شده با تخم مرغ قاطی می کنند، جگر، شش، گندم با شیر، وهمچنین نان خشک با شیر به او می دهند.

خروس لاری از نظر رنگ بسیار متنوع می باشد واز نظر چثه به دو دسته تقسیم می شود
از نظر رنگ لاری قرمز مشکی، مهمترین و اصیل ترین  این نژاد را تشکیل می‌دهد.
لاری قهوه ای، لاری سفید،  و سیاه وسفید(گل باقلایی)، مشکی، زرد ومشکی و...
رنگ پرو بال در بعضی از انواع خروس  لاری‌ها سفید است. رنگ سفید به ندرت دیده می‌شود.

خروس هایی که چثه بزرگ وپهن با برجنگ(تاج) و ریش بزرگ هستند مخصوص تخمه گیری، وخروس هایی که پای بلند وگردن کشیده دارند مخصوص جنگندگی می باشد.

خروس لاری مشخصات ظاهری آن با تمام نژادهای دیگر متفاوت است و به طور کلی بدن بلند و کشیده، سینه پهن وعمیق و پرگوشت، گوشت سینه سفت و پر، پهن و دارای شیب از جلو به عقب می‌باشد. بالها محکم و به بدن چسبیده و پرهای دم با زاویه ۴۵درجه بالاتر از امتداد پشت قرار گرفته‌است. ساق پابا زاویه ملایمی به ران متصل شده‌است؛  از این رو به طور کلی شکل  خروس خانگی  که درخانه ها معمولا بزرگ شده است پا های تیره تری از بقیه خروس ها دارد. رشد سر نسبت به بدن کوچک به نظر می‌رسد و فرم سر به اصطلاح ماری شکل می‌باشد. چشم‌ها درخشان، عقابی و نارنجی رنگ بوده و رشد بُرجک (تاج) و ریش اغلب کم است. تاج در خروس‌ها، قرمز تیره لاله گوش در تمام انواع این نژاد قرمز رنگ است. منقار کوتاه، بسیار محکم و زرد رنگ است و در بعضی انواع، لکه‌های قهوه‌ای رنگ در منقار بالایی وجود دارد. گردن نسبتاً بلند و استوانه‌ای و انتهای آن تقریباً در بدن فرو رفته‌است. قلم پا کلفت و بلند بوده و رنگ آن اغلب در واریته‌های اصیل زرد مایل به قهوه‌ای و در برخی انواع قهوه‌ای پررنگ وحتی تیره می‌باشد. پنجه‌ها پهن و دارای چهار انگشت است.

برای مشخص شدن سن خروس ها، از یکی از  انگشت ها که در پشت پای قرار دارد(لاری ها به آن پَک یا پَهو می گویند)  مورد استفاده  قرار می گیرد. هرچقدر این انگشت بزرگتر باشد سن آن بیشتر است.

  خروس بازي در ايران قدمتي زیاد دارد و يكي از بهترين خروسهاي جنگي دنيا همان خروس ايراني منسوب به شهر لار است. 

کد مطلب: 10057
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]