0
 
آداب ورسوم ماه محرم الحرام در لارستان/2
تاریخ انتشار : 26 مهر 1396 ساعت 20:30:58 | تعداد بازدید: 1939
یعقوب(صمد) کامجو: ماه محرم ماه عزای حسینی واقعاً در ذهن و اندیشه و جسم و جان مردم منطقه‌ی لارستان عجین شده است. مردم قبل از فرارسیدن محرم، نهایت احترام و تکریم نسبت به این ماه را با شور و شعور حسینی ظاهر می‌سازند. مثلاً مراسم شادی مثل عروسی، جشن‌های تولد، خانه‌تکانی، حتی دوخت و دوز و غیره را تا بیستم ذیحجه انجام می‌دهند.
 
 
در واقع ده روز مانده به ماه محرم به پاکیزگی حسینیه‌ها و تکایا می‌پردازند و مقدمات برپایی عزاداری را مهیا می‌سازند. اگر کسی در این ماه خرج‌دهی ونذری داشته باشد، وسایلی چون سوخت (هیمه)، برنج و بقیه‌ی مایحتاج مراسم را از قبل آماده می‌کند؛ وبقیه‌ی خیرین نیز با پرداخت هزینه مایحتاج مراسم را فراهم می‌آورند.
 
زنان منطقه لارستان نیز در این موقعیت بیشتر به شست‌وشوی لوازم (فرش، ظروف و پرچم‌ها و لباس‌های عَلَم و...) می‌پردازند و کارهای حسینیه را با جدیت و رعایت طهارت و پاکیزگی انجام می‌دهند و به جرأت می‌توان ادعا نمود که مردم این منطقه در مدت ده روز مانده به محرم هیچ کاری را بر کارهای حسینیه ترجیح نداده و با افتخار نسبت به تنظیم امور محرم تلاش و کوشش جدی به خرج
می‌دهند.
 
اقدام دیگرسیاه پوش کردن حسینیه‌ها ومساجدوتکایا می‌باشد. جوانان و مردان قبل از فرارسیدن اول محرم نسبت به تهیه‌ی لباس سیاه، زنجیر، وسایل صوتی و علم‌ها و... اقدام می‌نمایند. 
جوانانی که در خارج از منطقه به‌سر می‌برند برنامه‌های کاری خود را به‌طور دقیق تنظیم نموده و آمادگی خود را برای شرکت در هیئت عزاداری به سایر همولایتی‌ها اعلام می‌کنند. همچنین بسیاری مسائل که مربوط به ماه محرم می‌باشد در هر محله طی چند جلسه مورد بررسی قرار می‌گیرد و درباره‌ی آن تصمیم گرفته می‌شود وآن تصمیمات به‌دقت عمل می‌شود تا هیچ گونه خللی در مراسم ایام عزاداری به‌وجود نیاید.
 
در شب اول محرم با حمام رفتن و انجام غسل مستحبی ونیت، برای عزاداری سیدالشهدا عملاً آماده می‌شوند. مادران نیز کودکان خود را به حمام می‌برند، لباس مشکی به تن بچه‌هایشان می‌کنند واین دعا بر زبان دارند که: خدایا لباس مشکی وعزا فقط برای سالار شهیدان به تن کنند. در گذشته پوشیدن این لباس به مدت 2 ماه  ادامه پیدا می‌کرد.
 «اقتباس از کتاب آیین عزاداری سنتی لارستان»

کد مطلب: 10060
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]