0
 
شب برات/کوزه شآوبراتی
تاریخ انتشار : 20 فروردين 1399 ساعت 00:23:34 | تعداد بازدید: 1908
صمد کامجو: درماه پر برکت شعبان شبی وجود دارد به نام«شب برات» وآن شب نیمه شعبان میلاد فرخنده یگانه منجی عالم بشریت امام زمان(عج) است
فرهنگی که در لارستان (خنج گراش و اوز  (  نهادینه شده کمتر منطقه ای از آن برخوردار است. مبنای ایجاد فرهنگ در لارستان بر مبنای بخشش به دیگران بوده و در این مورد حتی برای کودکان نیز آداب ورسوم مخصوص داشته اند.

 
 
 
هنرمندان لارستانی ازجمله کسانی که کوزه گری یا سفال گری پیشه خود کرده اند چه ابتکار هایی که با این خاک بوجود نمی آوردند؟!
بیشتر از ۱۰نمونه از انواع کوزه ها در لارستان داریم و هر کدام از کوزه ها در مکان مخصوص بخود با توجه به شکل و اندازه کاربرد داشته است.
بزرگترین کوزه نامش فو است وکوچکترین کوزه نامش کوزه شآو براتی می باشد.(البته لاری ها به آن کوزه شآو براتو می گویند)
 
مردم مسلمان در این شب برای گذشتکان خود که اسیر خاک هستند کارهای خیر انجام می دهند. شیرینی هایی که خیر می کنند بیشتر کیک وذولبیا می باشد ولی«شو برات» در فرهنگ لارستان علاوه بر خیر وخیرات، شربت دادن در«کوزه شوبراتی» نیز مرسوم است. این رسم منحصر به منطقه لارستان است و در هیچ منطقه ای از ایران زمین حتی کشورهای اسلامی این مراسم مرسوم نیست.
 فلسفه ی کار این است که برای کودکان خردسال، که فوت شده اند نیز خیر وخیرات صورت گیرد.«کوزه شو براتی» کوزه ی کوچکی می باشدکه جنس آن از سفال است، کوچک بودن این کوزه به این دلیل است که یک بچه بتواند به راحتی در دستان خود قرار دهد و از نظر ظاهری موقعی که مشاهده می کند لذت ببرد
 
مقدار شربتی که در این کوزه می باشد مخصوص یک نفر آن هم به اندازه ی خوردن یک کودک سه یا چهار ساله است. شربت دادن در این کوزه ها مختص خانواده هایی می باشد که حداقل یک بچه در سنین کودکی از دست داده باشند. اعتقاد بر این است که با شربت دادن در این شب بچه هایشان در آن دنیادر کنار آب کوثر سیراب می شوند. شربتی که استفاده می شود از عصاره«بُکوم» فسیل(نخل) به نام«تارونه» می باشد کوزه وشربت برای خانواده هایی می برند که بچه ی کوچک داشته باشند. امید است این آداب ورسوم که مختص لار ستان می باشد همچنان گسترش یابد. این اثر کم نظیر منطقه لارستان،  به ثبت میراث ناملموس ملی کشور رسیده است.
 
 
 

کد مطلب: 10101
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]