0
 
زبان لاری(لارستانی) دکتر کاظم رحیمی نژاد
تاریخ انتشار : 8 ارديبهشت 1399 ساعت 14:27:46 | تعداد بازدید: 2146

نقل از سایت آفتاب/ ​گفت و گو با دکتر «کاظم رحیمی نژاد»/ «لاری» عنوان یک «قوم بزرگ» است نه فقط مردمی که در شهر لار زندگی می کنند 

 

 

 

در ادامه انتشار مجموعه گفتار و نوشتارهای با موضوع زبان مردم منطقه جنوب فارس و بخش هایی از هرمزگان به سراغ دکتر «کاظم رحیمی نژاد» رفتیم و سوالات ثابت خود از اندیشمندان این حوزه را از وی پرسیدیم که فایل صوتی این گفت گو در این پست می آید.

گفتنی است دکتر کاظم رحیمی نژاد، دارای مدرک دکتری زبان و ادبیات فارسی، عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان فارس، مدیرگروه ادبیات فارسی، عربی و انگلیسی این دانشگاه و مدرس زبان فارسی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته زبان و ادبیات فارسی است.

وی همچنین نویسنده کتاب تاریخ معاصر لارستان و نویسنده چند کتاب درباره شاعران معاصر ایران ازجمله مهدی اخوان ثالث و نیما یوشیج است. نگارش و چاپ مقالات متعدد حوزه زبان و ادبیات فارسی در نشریات منطقه ای و ملی نیز ازجمله سوابق او محسوب می شود.

در ادامه می توانید چکیده سخنان دکتر رحیمی نژاد درباره عنوان زبان مردم منطقه را بخوانید و پس از آن فایل کامل صوتی این گفت و گو را بشنوید و دانلود کنید

***

*خلیج فارس هفت هزار سال است خلیج فارس است و وقتی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مثل امارات از سال ۱۳۴۹ مستقل شدند ادعا کردند باید این عنوان عوض شود!

*عنوان اچمی در هیچ منبع تاریخی وجود ندارد حالا اگر شهرستانی تازه مستقل شده و دوست ندارد عنوان زبانش لارستانی باشد خب این برمی گردد به مسائل جامعه شناختی و فرهنگی و می شود حق داد اما واقعیت را عوض نمی کند.

*برداشتِ اشتباهِ غالب و حتی اشتباه لاری ها این است که «لاری» را کسی می دانند که در شهر لار زندگی می کند درصورتی که این عنوان متعلق به یک قوم بزرگ بوده و چون شهر لار مرکزیت داشته این عنوان شده لاری لذا باید یک بیرمی را هم لاری دانست مثل صحبت لاری و

*اگر بجای عناوینی مثل «اچمی» و «خودمونی» از زبان و گویش گراشی، گویش اوزی، گویش خنجی، گویش بستکی و… استفاده شود کاملا درست است و به رسمیت می شناسیم.

*تلاش برای ایجاد هویت جدید بیشتر برای افرادی است که هویت و اصالت ندارند و وقتی ما از عنوان تازه «اچمی» استفاده می کنیم به نوعی به خودمان توهین کرده ایم؛ بهتر است بگوییم ما با زبان و گویش گراشی و خنجی صحبت می کنیم و این اصالت ماست.

*اگر کسی ادعا و حرف من را با دلیل و مستند و نقض کند می پذیرم اما تا این لحظه دلایلی که عنوان شده مبنایی نداشته است.

*لار در تاریخ مرکزیت داشته و اگر خانی می خواسته زور بگوید می آمده و در لار زور می گفته! لذا این سلطه گری ها ربطی به مردم لار نداشته و مردمی تاجر و معمولی بودند و اگر قرار است این مسائل را حل کنیم بهتر است بطور علمی بررسی کنیم.

 

 

 

کد مطلب: 10106
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]