0
 
محرم لارستان / سَردَسَگَه
تاریخ انتشار : 7 آذر 1393 ساعت 22:50:23 | تعداد بازدید: 2596
صمد(یعقوب) کامجو: سینه زنی سنتی لارستان قدمت آن به دوران صفوی می رسد . یکی از زیباترین و بی نظیر ترین سینه زنی ها ، مربوط به لارستان می باشد . دلیل این ادعا این است که نحوه زدن سینه زنی با یک ریتم خاص می باشد . نوحه های که خوانده می شود حتما باید به این سبک نوشته  شود . کوچکترین مکث یا سکته ای  از نظر صوت که در نوحه خوان یا در بلند گو یا پارزیتی از طرف دیگری  حاصل شود سینه زن خراب می شود . و نحوه زدن آن از ریتم خارج می شود به همین دلیل اگر شخص لاری نباشد یا  سینه زنی در سال های متوالی تمرین نکرده باشد  سریعا مشخص می گردد که ایشان غریبه می باشد .
 
وحتی بعضی از بچه ها سینه زنی همراه با جماعت نمی توانند انجام دهندعامیانه  می گویند سینه را مشکن یا سنگین سینه بزنید . یکی از بهترین ماه های سال برای مردم لارستان محرم است محرم واقعا ماه عشق است .  این امام حسین (ع)چه کار کرده است؟ قبل از ماه محرم مردم به فکر  ودر تدارکات هستند .هرکس برای خود در این ماه عالمی دارند . هر چه فکر می کنم از چه قسمتی یا چه برنامه ای  از این ماه شروع کنیم  . موضوع مهمتری به ذهن می آید .  با نام خداوند وبایاد حسین از محلات وسردسگه ها شروع می کنیم .از آدم هایی بزرگی که به شوق دیدن سینه زنی  آنها حاضر بودیم تا ساعت ۳ نیمه شب بیدار باشیم. آدم هایی که در زیر خاک خفته اند  یک زمانی برای امام حسین ( ع ) حاضر بودند جان هم بدهند وبعضی از آنها این توفیق نصیبشان شد . مشهور شوند با امام حسین (ع) و اصحابش . انشالله
تعجب ما براین است که امام حسین ( ع ) همه نوع وهمه تیپ مردم به خود جذب کرده و  یا برعکس همه  مردم با هر مرامی باشند عاشق مرام این امام هستند  . به همین منظور در  راه امام حسین ( ع )هر کار خیری که از دستشان بر می آید  انجام می دهند.بچه ها یک زمانی  آرزو می کنند که بزرگ که شدند به عنوان سر دسگه سینه بزنند هر چند که فرق نمی کند که در کجای سینه زن قرار گرفته باشید .در سینه زنی سنتی نقش سردسگه ها بسیار اهمیت دارند به همین منظور  سردسته ها باید خصوصیات زیادی داشته باشند . از نظر سنی مسن باشند . بدنی تنومند داشته  باشند قد و وزن و هم از نظر توان زدن به سینه و از نظر شناختی آدم مشهوری باشد در اجتماع یا حداقل در محله خودشان آدم مثمر ثمر باشند . خوب بتوانند جواب دهند . نحوه عقب عقب رفتن همراه با سینه زدن بلد باشند . .در مجموع خادم الحسین واقعی و عشق به امام حسین  ( ع )وسینه زنی داشته باشند . و زمانی که شخص  مخلصاً در تمام طول سال رعایت اخلاق شخصی واجتماعی و بدور از نا پاکیها عمل می کند ( نه فقط این ده شبانه روز )سینه زدن  اودر قلوب مردم جای می گیرد  . و هر لحظه مردم دوست دارند که سینه زنی انها را ببینند و لذت درونی ببرند .پیرمردی می گفت  در زمان قدیم سینه زنی سنتی لارستان هم حیدری ونعمتی مسافت زیادی می پیمودند تا به محل ختم می رسیدند به خصوص روزهای  تا سوعا وعاشورا که سردسگه ها از اول تا آخر ختم رسم بر این بود که سینه بزنند .دیگر کسانی که این عمل سردسگه ها را انجام میدادند بچه های کم سن وسال بودند .ادامه می دهدیک زمانی  سردسته یکی از محلات قدیمی لار بودم واز روی جاهلیت آن زمان حیدری ونعمتی می کردیم و با همدیگر حتی دعوا هم می کردیم پر واسه روی سر همدیگر خراب می کردیم . زن هایمان اگر  از طایفه خودمان  نبودند یعنی همخوانی نداشت باید این یک ماه به خصوص این ده روز به خانه پدرشان می ر فتند .  این فکر های غلط که در ذهنمان فرو کرده بودند ادامه داشت تا فوت آقا سید علی اصغر موسوی لاری که این دو دسته بزرگ با هم شدند وبرای این بزرگوار سوگواری انجام دادند . الحمدالله به برکت انقلاب  اسلامی این اختلاف کاملا از بین رفته است و هم اکنون ۱۰ محله قدیمی وبزرگ در شهر قدیم لاردر  قالب دو دسته  ، به نام های کوی گاله – آقا یا سبز کوه ، پیرغیب ، کوریچان ، وقنبربیگی  و دسته دیگر آرد فروشان ، نو  .درویشان ، کهویه ، و پا قلعه  شب ها و عصر تاسوعا و صبح وظهر عاشورا    به عزاداری و سینه زنی می پردازند .
اعظم الله واجورکم

 

کد مطلب: 9877
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]