0
 
صدای یا حسین یاحسین در کوچه های لارستان کهن
تاریخ انتشار : 9 آذر 1393 ساعت 20:01:48 | تعداد بازدید: 1073
صمد(یعقوب) کامجو: صدای یا حسین یا  حسین  بچه ها  از زیر کُنار مسجد علی  واقع در کوی گاله  از یک طرف شهر واز طرف دیگر از کِنار برکه آرد فروشان طنین انداز این است که سینه زن  حیدری ونعمتی به راه افتاده است . سردستگه ها نگران این هستند که دودسته بزرگ سینه زنی بدون برنامه با همدیگر تقابل کنند . چون تعصب خشک وپوچ آن زمان احتمال در گیری بین دستجات سینه زنی وجود داشت . 
 
جوانان و بچه ها نزد بباجی آمده ومحل ختم را سئوال می کنند . بباجی می گوید با چند تفر از بزرگان دستجات صحبت شده است که تقسیم بندی کنند یک شب حیدری به خانه عبدالمولا بیاید یک شب نعمتی و شب هشتم هم برویم مدرسه زیر بانک ( خانه توکلی ) ( واقع در کوی آرد فروشان ) و چون قصد دارند یک شب هم به خانه نوروزی ( مدرسه ) واقع در محله قنبربیگی پشت مسجد فضل الله خانی  برویم وآنجا ختم کنیم  . البته زمانی که حیدری در خانه عبدالمولا است نعمتی باید مسیرش به طرف امام زاده باشد اوایل انقلاب به حسینه حاج تقی هم می رفتیم  البته بباجی به یکباره یاد ش می آید و می گوید زمانی که من بچه بودم  به مکانی به نام گورخانه ( حسینه ابوالفضل کنونی )هم برای ختم می رفتیم علاوه بر آن  منزل خان و  مهدیزاده هم برای ختم رفته ایم . یکی دو باری هم حیدری به مسجد ولی العصر مسجد کوریچان و مسجد قنبر بیگی  رفته اند . یک بار هم اوایل انقلاب یاد دارم که برای ختم هم حیدری وهم نعمتی به ورزشگاه جهان پهلوان تختی رفتیم . از بباجی سئوال می شود که درروز تاسوعا وعاشورا سینه زن کجا ختم می کرد .یک آهی برای امام حسین ( ع ) از ته دلش می کشد و می گوید که سینه زنی که مثل حالا ها نبود . کچ وبچ ( کوچک وبزرگ ) پیر وجوان  همه از اول دست می گرفتند . مسیرهای طولانی طی می کردند و الان فرصت نیست که برای شما تعریف کنم که از چه کوچه پیس کوچه های تنگ وترش  شهر قدیم عبور می کردیم اثری از خیابان مدرس جنوبی وشمالی ودیگر خیابان ها نبود . چقدر صدای سینه زن داخل کوچه دلنواز بود . برای عصر تاسوعا کوچه ها توسط مردم و جارو بالا ( رفتگران شهرداری ) تمیز وآب پاشی می شد . زنها از  پشت بام ها سینه زن را  تماشا می کردند . محرم ونامحرمی می زدند . یاددارم که بعدها از آقا سید علی اصغر سئوال کردند که سینه زن لخت می شود به خصوص حیدر یها از نظر شرعی چه حکمی دارد اعلام نموده بود که با لباس بهتر می باشد که مردم هم تابع شدند و دیگر بالباس سینه می زدند و کمی از لباسشان به صورت دریچه با دکمه باز وبسته می کردند .  محل ختم این دوروز بدین قرار بود که روز تاسوعا نعمتی  به حسینه آقا که هم اکنون منزل آقای بزرگ است برای ختم می رفتند آقای سید علی اصغر موسوی هم در تالار روبروی ابریشم بزرگ نشته بود وسینه زن تماشا می کرد و حیدر ی هم روز عاشورا به این مکان می رفتند وختم نعمتی امام زاده میر علی ابن الحسین یا گنبد سبز بود یاد مدرسه نوروزی ، خانه عبدالمولا ،مدرسه زیر بانک وخانه آقا ی بزرگ  بخیر باد .
در خاتمه به شما بگویم که ختم کننده در ابتدا  مرحوم آخوند زینل هم برای حیدری وهم برای نعمتی ختم می کرد  بعدها مرحوم   سید صولت یگانه  برای حیدری ختم را به عهده گرفت . برای شادی همه خادمین امام حسین ( ع ) که مرحوم شده اند . صلوات

کد مطلب: 9878
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]