0
 
نادر ترین قوچ در جهان
تاریخ انتشار : 19 آذر 1393 ساعت 21:14:19 | تعداد بازدید: 2997
قوچ لارستان از راسته زوج سمان Artiodactyla و از خانواده گاوسانان Family: Bovidae می باشد که کوچکترین نژاد گوسفند وحشی ایران و حتی دنیا به شمار می آید. لازم به ذکر است که کوچک بودن « قوچ لارستان » بی تأثیر از نوع تغذیه اش و محیطی که در آن قرار دارد نیست
 
و این حاصل تطابق و سازش است که سالیان متمادی محیط گرم و خشک منطقه بر روی این حیوان بوجود آورده و کوچک بودن این حیوان در دنیا «به عنوان کوچکترین قوچ وحشی » از این نقطه نظر قابل بررسی است ، لازم به ذکر است که کوچکی این گونه اهمیت بسزایی برایش از نظر کلکسیوزها و موزه های حیات وحش به ارمغان آورده است . از مشخصات دیگر این قوچ ، پیچش شاخها همانند « قوچ اوریال » به پایین و رو به جلو ولی به مراتب کوچکتر و ظریفتر و روشن تر است . موهای پایین گردن و سینه در قوچ لارستان همانند « قوچ اصفهان » سیاه و کوتاه است و همانند « قوچ ارمنی » دارای دو لکه سفید در پلهوهاست که به لکه زمینی یا آلاکمر معروف است . اضافه می کند که این لکه زینی در « قوچ لارستان » کم رنگ تر « قوچ ارمنی » است . دم در قوچ لارستان ، حد اکثر ۱۵ سانتی متر طول دارد ، گوشهای قوچ لارستان نسبت به بدن بزرگتر بوده و رنگ پوستش نسبت به قوچ و میشهای دیگر روشنتر و نازکتر است به طوری که رنگ پوست آنها بیشتر به سفیدی می رسد تا به کرم و نخودی رنگ . از مواردی که خاص این حیوان است خط باریک و نا مشخص قهوه ای رنگی است که از پشت دستها شروع شده و از مرز سپیدی زیر شکم می گذرد و به پشت پا ها و تهی گاه می رسد به طور ی که زیر شکم و قسمت داخلی دستها و پاها کاملاً سفید رنگ و از بقیه نقاط بدن متمایز است . در مورد اندازه «‌قوچ لارستان » می توان گفت که در قسمتهای منتهی الیه جنوبی منطقه لارستان به علت محیط گرم و خشک جثه « قوچ لارستان » کوچک است در حالی که هر چه به منطقه بعد از خط ساحلی نزدیک شویم درجه خلوص قوچ لارستان پایین می آید و جثه اش بزرگتر می شود . وزن متوسط قوچ لارستان ۳۵ تا ۴۰ کیلو گرم و در نوع ماده آن ۲۵ تا ۳۰ کیلوگرم عنوان شده است و ارتفاع متوسط قوچها از شانه خاکی تا زمین بین ۵۵ تا ۶۰ سانتی متر و طول بدن آنها ۱۲۰ سانتی متر می باشد که در میشها این اندازه ۵۰ تا ۵۵ سانتی متر و طول بدن در حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ سانتی متر است . قوچ و میش لارستان از نظر ژنتیکی ۵۴ کروموزومی است ، در صورتی که بقیه قوچ و میشها کروموزومهایشان متغیر است ، جالب است بدانیم که از اختلاط « هیبرید » « قوچ لارستان » با « قوچ های افغانی » « قوچ کرمان »یا بز قوچ بوجود آمده است.
هرمود درمورخه ۴ دی ماه ۱۳۵۳طبق مصوبه شورایعالی محیط زیست « ۱۵۲ هزار هکتار» تحت عنوان منطقه حفاظت شده در ۴۰ کیلومتری شرق لار به نام هرمود اعلام شد. بخشی از رودخانه شور که از غرب به شرق جاری است سراسر مرز شمالی منطقه را تشکیل می دهد. مرز غربی و جنوبی منطقه جاده لار ـ بندرعباس است . هرچند هدف از منطقه حفاظت شده هرمود حفاظت از قوچ نادر جهان یعنی قوچ لارستان بوده ولی انتخاب بسیار عالی بوده است ; چون چشم اندازهای زیبای منطقه به خصوص کوه شب به ارتفاع ۲۶۸۲ متر بلندترین کوه لار در دشت جیحون با پوشش گیاهی عالی است . از گیاهان منطقه می توان آکاسیا کنار کهور استنبراق بادام کوهی بنه کیکم زیتون سروکوهی مورخش شاخ غزالی گیاهان شورپسند گز قیچ نخل و نیزار پده انار شیطان گیاهان صخره چسب پامچال ها و لکچی ها و از حیات وحش بز قوچ و میش لارستان جبنیر پلنگ کفتار گرگ روباه معمولی شاه روباه و شغال انواع گربه وحشی تشی خارپشت هوبره چاخ لق کوکر کبوتر قمری چکاوک چک چک جغد زنبور خور سبزقبا زرده پره سنگ چشم کبک تیهو لیکو انواع پرندگان شکاری و لاشخور شهدخوار سسک توکا طرقه کمرکولی دارکوب و انواع پرندگان مهاجر مانند حواصیل لک لک سیاه اردک آبچلیک دیدومک وخزندگان مانند مارمولک ها مارها و اخیرا گزارشاتی در مورد یوزپلنگ و خرس سیاه داده شده . به منظور تامین آب حیات وحش غیر از چشمه ها و منابع آب موجود سه آبشخور مصنوعی و دو تلمبه بادی طراحی و نصب و آب انبار موجود مرمت و بازسازی شده است.

کد مطلب: 9939
 
کد امنیتی:   
 [0 نظر]