3
 
قنبرعلی بیگی لاری/ نامی ماندگار در تاریخ لارستان
تاریخ انتشار : 23 آذر 1393 ساعت 19:57:22 | تعداد بازدید: 3919
سایت صحبت: دکتر رحیمی نژاد
قنبرعلی بیگ پسر الله وردی خان وزیر شاه عباس صفوی ست مادرش دختر یکی از بزرگان لار بوده و به گفته نویسنده” تاریخ لارستان” گویا این دختر نوه سید محمد زاویه باشد.
 
پس از آنکه الله وردی خان برای دفع حمله عثمانی به آذر بایجان فرستاده می شود بزرگان لار در مورد حاکم شدن قنبر علی بیگ که مادرش دختر یکی از اعزه لار بوده اجماع می کنند و پس از نوشتن نامه به شاه عباس، وی حکم منصب حکومتی قنبرعلی را صادر می کند.

قنبر علی بیگ از طرف شاه عباس مامور بنای بازاری در شهر لار می شود و تعمیر بازار قیصریه نیز در سال ۱۰۱۳ به دست او انجام می گردد. وی همچنین آب انباری در جنوب شهر لار بنا نهاده است که هم اکنون به نام برکه قنبر بیگی مشهور است. در حال حاضر دهنشیر تاریخی این آب انبار که در اوایل دهه هفتاد هجری شمسی تخریب شده بود  توسط دوستداران میراث فرهنگی در حال بازسازی است.

هم اکنون محله ای نیز در جنوب شهر قدیم لار و در اطراف آب انبار مذکور به نام وی وجود دارد. قنبر علی بیگ ۳۲ سال بر لارستان حکومت کرده و هنگام مرگ ۴۱ سال سن داشته است. دره التواریخ به نقل از تاریخ لارستان وی را مردی طویل قامت دارای موی میگون و چهره سفید توصیف کرده است.

کد مطلب: 9992
 
کد امنیتی:   
 [3 نظر]

حميد
Iran, Islamic Republic of
8 شهريور 1394   ساعت: 14:17:07
متن جالبي بود دستتان درد نكند
 
salim
Iran, Islamic Republic of
7 شهريور 1394   ساعت: 00:48:15

من یکی ازساکنین محله قنبربگی هستم ،افتخارمیکنم به سکونت دراین محله قدیمی وباصفا

 
س راضی
Iran, Islamic Republic of
25 ارديبهشت 1394   ساعت: 17:25:33

برایم جالب بود که مردم لار تقاضای حاکم شدن فردی 9 ساله کرده اند.. مرگ 41سالگی مدت حکومت 32 سال