تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
صمد (یعقوب) کامجو: زبان زبان لاری (لارستانی) است نه زبان اَچُمی!
17 فروردين 1399   18:15:12 |  زبان لارستانی > 
صمد (یعقوب) کامجو: زبان زبان لاری (لارستانی) است نه زبان اَچُمی!

مردم لارستان متوجه و آگاه باشند زبان لاری(لارستانی) لهجه یا گویش نیست. اگر زبان لاری(لارستانی) گویش باشد سئوالی که مطرح می شود این گویش، گویش چه زبانی است؟! دلیل ساده بر اثبات زبان لاری(لارستانی)، هرگاه دونفر با همدیگر صحبت کنند ونفرسومی صحبت های آن را متوجه ودرک نکنداین نوع صحبت کردن خود یک زبان محسوب می شود.  

دلیل دیگر، زبان لاری  تمام قوائد دستوری از جمله فعل، فاعل ومفعول و… دارا می باشد. ازبزرگان لارستان خواسته می شود که روی این موضوع کار کنند، توصیه می شود در این رابطه کتابچه ای همانند فرهنگ لغات عمید یا دهخدا تدوین نمایند. متاسفانه به دلایل گوناگون این زبان شیرین که آخرین بازمانده های زبان پهلوی در جنوب ایران است، روزبروز به دست فراموشی سپرده شده و همراه با پیر زنان و پیر مردانش به دل خاک سپرده می شود. 
یکی از عوامل عمده چنین افولی را میتوان تناقض و دوگانگی بافت شهری(شهرجدید- شهر قدیم)  دانست عامل دیگر را می توان در خود ناباوری و تواضع و فروتنی بیش از افراط آمیز مردمان خونگرم این سرزمین جستجو کرد.
 
سیر قهقرائی استعمال زبان لاری(لارستانی) پس از گسترش سیستم های جدید آموزش شدت روزافزونی یافت. تا جائیکه هم اکنون بسیاری از مردم لارستان، خصوصا در شهر جدید، فرزندانشان را وادار به تکلم زبان فارسی می کنند. غافل از اینکه زبان لاری پیکره ای سره از زبان فارسی است  از خانواده ها تقاضا می شود که به بچه های خود از کودکی زبان مادری که همانا لاری است یاد دهند و مطمئن باشند که اگر زبان مادری در منطقه حفظ شودباعث استحکام روابط بین همدیگر می شود. از بعضی از خانواده ها که پدر ومادرشان هردو لاری است گله مند هستیم بعضی از خانواده به خیال واهی که دارند فکر می کنند که اگر به بچه ها لاری  یاد بدهند موجب کسر شان آنها می شود. البته در این بین بیشتر، مادر ها مقصر هستند.
 
توصیه دیگراینکه  به زبان لاری نگویند زبان اَچُمی، چون زبان هر منطقه با نام مردم همان منطقه عنوان ومشخص می شود همانند زبان لری ، ترکی، عربی و … پس تاکید دارد زبان زبان لاری است. عنوان زبان اچمی از طرف کسانی بیان می شود که واقعیت موجود نمی خواهند قبول ودرک کنند ویا به نوعی خواسته یا ناخواسته قصد برهم زدن روابط بین مردم منطقه دارند. بعد از این توصیه ها،  در مورد زبان لارستانی وانواع گویش آن چنین تعریف می شود:
زبان لارستانی: زبان ساکنان جنوبی استان فارس و مردم غرب استان هرمزگان است. می توان زبان لاری یا لارستانی  را از کهن ترین گونه های زبان فارسی دانست زبان لاری اصیل ترین رگه های واژگان پارسی میانه و پهلوی در  آن دیده می شود. زبان لاری می توان آن را حلقه ی ارتباطی بین فارسی پیش ازاسلام و بعد از اسلام دانست که برخی واژگان آن اندکی صیقل خورده و این هم به جهت آمیختگی اقوام و گروه های مهاجر یا ارتباطات جدید در این دوره است. 
امّا باید اذعان داشت که علی رغم انقلاب ها و دگرگونی های فراوان در اوضاع سیاسی و اجتماعی و انواع  مصائب در این منطقه، باز هم زبان لاری، از معدود زبانهایی است که اصالت و خصوصیات کهن را در خود نگاه داشته است.
مهم ترین عامل پیوستگی و وحدت قومی در لارستان، زبان آن است. این زبان بازمانده ی لهجه ی پهلوی اشکانی است و دو هزار سال است که در این منطقه رواج دارد. گرچه در بعضی از مناطق وروستاها اختلاف در گویش وجود دارد ولی تمام گویش ها مفهوم است، این زبان در جای جای این منطقه نمودهای گوناگونی دارد که بیشتر این تفاوت‌ها در تلفظ واژگان است. زبان لارستانی بیش از ده ها گویش را دربر می‌گیرد، که عبارتند از:
لاری.
خُوری.
فرامرزی.
کُوخِردی .
گَوده‌ای
خُنجی.
اِوَزی.
گِراشی.
فیشوَری.
فداغی.
جناحی
بَستَکی.
بیخه ای
اردی
دهکویه ای
اشکنانی
جویمی
صحرای باغی
بنارویه ای
بیرمی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به پایگاه خبری لارستان کهن می باشد.

آدرس: